Evde Halı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Avcılar halı yıkama fabrikası olarak siz değerli ziyaretçilerimize kendi halılarını basit yöntemlerle temizlemeleri özellikle ortaya çıkan ani bir lekede ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler sunmaya çalıştık.

Temiz halı, evi dekoratif olarak evi güzelleştirirken bir yandan da konforlu, sağlıklı bir yaşam için gerekli eşyalardandır. Ayrıca temiz halılar evin genel hijyenini belirler, düzenine de katkı sağlar.

Avcılar Halı Yıkama Firması

Halı temizliğinde ilk akla gelen belli aralıklarla halıyı elektrik süpürgesi ile temizlemektir. Halı yüzeyindeki toz, saç, kırıntı ve hayvan tüylerinden arınıyor gibi görünse de halı zemininde bu kalıntı parçacıkları birikmektedir. Gözenekli yapıda olan halılar zaman içinde temizlenseler dahi zemin kısmında kir, toz, bakteri, mayt birikimine neden olur. Özellikle tüylü halılar temizlenmeleri açısından zorlu halılar ve en başta çocukların sağlığını olumsuz etkileyen eşyalardandır. Halı üzerindeki bakteriler ayak tabanından insan vücuduna geçmektedir. Bu noktada temizlik nasıl olmalıdır?

Halı Temizleme Yöntemleri

Halıdan leke çıkarma konusunda halı şampuanı ya da halı tozu genellikle tercih edilen seçeneklerdir.

Zor lekeler için zamanınız kısıtlı ise, şampuanın kuruması zaman alacağından,iyi kaliteli bir halı tozu denemeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Toz ürünlerin temizlemesi daha basittir ve şampuanla aynı temizliği sağlar.

Halı temizliği için halı yıkama şirketlerine de başvurulabilir fakat kimi zaman verilen halıların daha kirli ve eskisinden daha farklı renkte evinize dönmesi veya temizlikte kullanılan kimyasal maddelerin bilinmemesi ev hanımlarında soru işaretleri yaratarak güvenilir bir halı temizliğine kendileri yönelirler.

Avcılar Halı Yıkama Firmaları

Halı şampuanları, halı temizleme tozları, speryler, kuru şampuanlar, köpükler, leke çıkarıcılar, bakteri öldürücüler de kullanılabilir. Ancak cilde temastan sakınılarak kullanılması ve solunmaması gereken bu kimyasallardan ve etkilerinden ve halılarının liflerine zarar vermekten uzak durmak isteyenler için doğal yollarda mevcuttur.

Doğal Ürünlerle Halı Temizliği

Yerlerinden hiç kaldırmadan tertemiz halılara sahip olmanın doğal yollarından biri de beş adet haşlanmış patatesin suyuna bir fincan sirke ekleyip halınızı silmektir. Kullanılan bezin mikrofiber olması işlemi kolaylaştıracaktır yahut eski bir havlunuzla da bu işlemleri yapabilirsiniz.

Yine evinizdeki ürünlerle kimyasal kullanmadan halı temizliğini sağlayacağınız bir diğer kür ise karbonat ve sirke karışımıdır. Bu halılarınızı daha beyaz ve parlak yapacaktır.

Halıdaki yağ için ;nişasta kullanılırken bakterilerden kurtulmak için karbonat tercih edilebilir. İşlemden sonra toz halinde kalıntı bırakmamak için yine elektrik süpürgesi ile mutlaka halı temizlenmelidir.

Halı lekeleri içinse soda veya beyaz sirke kullanmak lekeyi çıkarırken işinizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Yine sirke halı silinen suya bir ölçek konduğu takdirde mikrop oluşumunu engelleyecektir.

Mikrop öldürücü diğer malzemeler ise baharat olarak kullandığımız nane, defne yaprağı, biberiye gibi ürünlerdir.Kokularıyla halı hijyenine yardımcı olan ve haşeratlardan halınızı uzak tutan bu ürünler halı üzerine karbonatla karıştırılarak serpilip beklettikten sonra yine elektrik süpürgesi ile temizlenerek kullanılır.

Eski bir yöntem arap sabunu kullanmakta basit ve etkili yöntemlerdendir. Halı diplerindeki kalıntılar için arap sabunu ile silinen halı sirkeli su ile durulanmalıdır.

Yine halıya nane, karbonat, nişasta karışımı yapılarak serpilerek temizlik yapılabilir. 20- 30 dakika kadar bekletildikten sonra elektrik süpürgesi ile çekilir. Kuru temizleme şeklinde halı içindeki koku ve bakterilerinden arındırılmış olur.

Yeni oluşmuş taze lekeler içinse tuz iyi bir yöntem ; leke üzerine serpilen tuz lekeyi çekene kadar beklenir ve silinir.

Su karıştırılarak uygulanan amonyak ise özellikle halıdaki yağ lekelerini gidermek için kullanılmaktadır. Su ile silme işlemlerinde halıyı çokça ıslatmaktan imtina ederek silmek gerekir. Silme işlemi sonrasında halı tamamen kurutulmuş olmalıdır aksi halde küf oluşumuna neden olacaktır.

Halıya temizlik işlemleri uygulanırken mutlaka eldiven kullanılmalı eğer işlem kimyasal bir deterjanla yapılacaksa maske takılmalıdır. Ayrıca halının bulunduğu oda havalandırılarak ortaya çıkacak koku giderilmelidir.

Avcılar’da halı yıkama çözümleri siz değerli müşteri adayları için profesyonel bir anlayış ile yerine getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir